15/05/1953 Karaman –Ayrancı  doğumluyum.

Çocukluğum  Konya –Ereğli’de geçti. İlkokulu Sümer İlkokulunda, ortaokulu Ereğli Lisesinde okudum. 1967’de İstanbul’a ailemle birlikte geldik. Liseyi Mecidiyeköy Lisesinde bitirip İTÜ-MMF  Makina bölümünü 1974’de bitirdim. Bu zamana kadar yazları birçok değişik işlerde çalıştım. İlk sigortalı işim 1969’da işçi olarak çalıştığım Mustafa Nevzat İlaç fabrikasıdır. Burada gördüklerim, yaşadıklarım ve öğrendiklerim bundan sonraki iş hayatımda benim rehberim olmuştur.

Bu arada üniversite son sınıfta evlendim.

Makina mühendisi olarak ilk işim Balıkesir Çimento fabrikasıdır. 1974’te başladığım işimden genel müdürümün memuriyetimi tasdik etmeyeceğini bildirmesi üzerine 5 ay sonra askere gitmek zorunda kaldım. (Açıklamak durumunda olduğum durum usulsüzlüklere karşı çıktığım içindir.) Seneler sonra genel müdürüme teşekkür borçlu olduğumu da ifade etmek isterim. Aksi halde bugünlere gelemezdim.

Askerlikten sonraki işim ise İmbat Makina Sanayinde işletme mühendisi olarak devam ettim. Askerde ilk çocuğum Tolga’yı kucağımıza aldık ailemiz büyüyordu, tabi ki benim sorumluluklarımda.

Bir yıl sonra TDD fabrikalarına montaj şefi olarak geçtim. İki buçuk yıl sonra Taç Madeni Eşya ve Makina Sanayiye fabrika müdürü olarak işe başladım. Yıl 1979’du ve ben 26 yaşımdaydım. Genç ve yeterli tecrübemin olmaması burada beni çok zorlamıştır. Ama belki de başka yerde 10 yılda öğreneceklerimi iki yılda öğrenme şansını da bana vermiştir.

Bu arada aynı yıl kızım Ayşe’de ailemize dahil oldu ve sevincimizi katladı.

İki yıl sonra buradan ayrılıp 1978 yılında kurduğumuz atölyenin başına geçtim. Bu arada ortak sayısını beşe çıkarıp ELOPAR adını aldık. Atölyede TDD bakalit parça ve kablo montajı işlerine başladık.

Başka firmalara da fasonculuğumuz devam ediyordu. Altı ay sonra TDD den bir büyüğüm beni göreve davet etti. TDDF ye yaptığım işleri bırakıp davete icabet ettim. Bana verilen görevi bitirip yeni projelere onay alamayınca, ENKA’dan gelen bir davet üzerine şirket değiştirdim.

ENKA benim için başlangıçta çok zorlandığım bir şirketti. Nedeni ise verilen görev yurt dışı bakım ve işletme müdürlüğü idi ve ben lisan bilmiyordum. Burada söyleyeceğim şey çok çalışarak ve sorumlulukların bilincinde olarak her şeyin başarılabileceğidir. Bu arada bir atölyem olduğunu işe alındığım her yerde deklere ettim. Hayatım boyunca hep açık ve dürüst olmaya özen gösterdim. Böyle olmayı hem çocuklarıma hem de çalışanlarıma öğretmeye çalıştım.

1990’da ELOPAR’ın başına geçtim, bu arada şirketimiz iki ortağa inmişti. Bir yıl sonra ortağım ayrılma isteğini bildirince on iki yıllık beraberliğimize son noktayı koyup,  hayat arkadaşımı aynı zamanda iş arkadaşımda yaptım.

Mühendislik hayalini ortaokuldan itibaren kurmuş, bir atölyem olsun hayalini üniversitede oluşturmuştum. Fabrika hayali ise aile şirketi olduktan sonra gelişti.

İtiraf etmek gerekirse ELOPAR’ın bugün geldiği noktayı hayal etmemiştik. Yaptığımız işlerde para kazanmayı değil, önce yapacağımız işi doğru yapmak, müşteriyi memnun etmek ve yeni  işlerle ilgilenmeyi hedefledik. Paranın  bir şekilde sonradan gediğini tecrübelerimizle öğrendik.

İşimizi doğru yapmış olmak bize yurtdışı imkânlarını açtı. Müşterilerimiz bizi yanlarında isteyince yurtdışı işletmelerimizi açtık. Bugün sekiz ülkede faaliyet gösteren bir konuma geldik.

Fakat burada bir noktanın altını çizmek isterim, bütün bu başarılarda en büyük pay çalışanlarımızındır.

Gece, gündüz ve tatil demeden çalışan her türlü fedakârlığı gösteren çalışanlarıma burada teşekkür etmek, şükranlarımı sunmak isterim.

Aynı şekilde bütün bu süreçte her zorlukta ve sıkıntılı günlerde beni yalnız bırakmayıp desteğini hep gösteren eşime ve çocuklarıma da teşekkür etmek isterim.

Son olarak her şeyin bir hayalle başladığını, karşılıklı saygının ve güvenin başarının temeli olduğunu ve paylaşmanın olmazsa olmaz koşul olduğunu belirtmek isterim.

Benim, ailemle ve çalışanlarımla mutlu bir hayatım oldu. Bu mutluluğu karşılıklı saygı, anlayış, hoşgörü ve sabıra borçlu olduğumuzu belirtmek isterim.

Hepinize saygı ve sevgilerimle.

 

Mehmet Sandal

Elopar Kurucu / Yönetim Kurulu Başkanı